Rozrywka i nauka – tablice dla potomstwa

Nierozdzielnie kojarzą się nam z dzieciństwem. Zabawki to wszystkie przedmiotach, jakich jako dzieci używaliśmy do zabawy. Nawet dzieci z najbiedniejszych państw posiadają swoją zabawkę, zrobioną osobiście z dostępnych materiałów. Taka już istota małego człowieka, że rozwija się oraz poszukuje przyjaciela po raz pierwszy w zabawce. Te ukochane, z którymi kładliśmy się spać obdarzamy szczególnym sentymentem oraz pamiętamy przez dużo lat.

Teraz dominuje na świecie nastrój typowo konsumpcyjny, wobec tego dzieci przy okazji każdego święta, w pewnych momentach bez okazji dostają wciąż innowacyjne egzemplarze ukochanych lalek i klocków. Przekonanie o ich niezbędność w dużej liczbie, wypływa u dziecka zapewne z porównywania własnego małego majątku z kolegami w przedszkolu. Na pewno styka się również z reklamami, jakie pokazują jak zabawki ożywają. Inną sprawą jest wychowanie.

Specyficzne dla nas jest rozpieszczanie dzieci, jakie tłumaczymy normalnym zapewnieniem im tego, czego sami nie mieliśmy w dzieciństwie. Z drugiej istnieją rodziny, gdzie dzieci dzielą wspólnie jedną zabawkę, albowiem na następne nie ma pieniędzy. Nie wszyscy zdają sobie kwestię z faktu, iż zabawki nie są tylko atrybutami dziecięcymi. Też dorośli absorbują się nimi, a ukochane czworonogi cieszą się z piszczących igraszek zwierzęcych.

Mimo to zabawki dziecięce są specyficzne. Przede wszystkim mają dzieciom sprawiać radość i zapełniać czas przeznaczony na zabawę. Powinny być wykonane z materiałów, które nie uczulają delikatnej skóry, a w przypadku najmłodszych pociech nie zawierać łatwych do urwania lub wolnych elementów, jakie można połknąć – właśnie dlatego poprawniej uczynić tablice manipulacyjne. Istotną cechą zabawek są również ich przymiotniki edukacyjne, przez jakie dziecko poznaje nowe zjawiska oraz przedmioty ze swojego otoczenia.

Do tego przedziału zaliczymy np. książeczki a także instrumenty z opcją naśladowania odgłosów zwierząt. Zabawki nie powinny wzbudzać w dziecku zbytniej agresji, ani ukazywać kiepskich wzorów zachowań. Niestety w dobie gier komputerowych oraz mniejszego czasu przeznaczonego dla dziecka, coraz więcej rodziców kupuje to co dziecko pragnie, nie sprawdzając uprzednio czy po pierwsze zabawka nadaje się do wieku dziecka, po drugie jakiego typu emocje wyzwala.